OLDALAINK TEMATIKUS BONTÁSBAN :

Elmélet •  Történelem •  Sakk oldalak •  Fotó •  Helyek, oldalak •  Informatika •  Kertészetek •  Angol nyelvű oldalak •  Mind •  

 

KISLEXIKON

Érdekes adatok a múltból és a jelenből

Hőmérséklet átszámítások

Fahrenheit átszámítása Celsius fokra Celsius átszámítása Fahrenheit fokra
Celsius fok = 5 (Fahrenheit fok- 32) / 9 Fahrenheit fok = 9 (Celsius fok + 32) / 5

Leírásaik

Celsius-skála a hőmérséklet mérésére legáltalánosabban használt skála. A Celsius-skálát Anders Celsius svéd csillagász vezette be 1742-ben, kísérleteit higanyos hőmérővel végezte. Két alappontja van; az 1 at nyomáson olvadó jég hőmérséklete, amely megállapodás szerint 0 °C és a forrásban levő víz gőzének hőmérséklete, amely megállapodás szerint 100 °C. A két alappont között a beosztás egyenletes.

 

A Fahrenheit-skála egy hőmérsékleti skála, amely Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-1736) német fizikusról kapta a nevét. E szerint a skála szerint a víz fagyáspontja 32 fok (leírva: "32 °F"), forráspontja 212 °F. Átszámítás °C és °F között: [°C] = ([°F] - 32) ˇ 5/9, , [°F] = [°C] ˇ 9/5 + 32. Rövid története: Fahrenheit a róla elnevezett hőmérsékleti skálát akkor hozta létre, miután meglátogatta Koppenhágában Ole Romer dán csillagászt. Romer fejlesztette ki az első termométert, melynek kalibrálásához két rögzített pontot alkalmazott. A Romer-féle skálában a víz fagyáspontja 7,5 °F, a forráspontja 60 °F. Fahrenheit azt szerette volna, hogy a skálában ne legyen negatív érték, ezért a skála nullapontját szülővárosa, Gdansk (Danzig) 1708-as, legkeményebb telének hidegéhez viszonyította; ezt ammónium-klorid és víz keverékével könnyen elő tudta állítani: ez az érték -17,8 °C. Saját testhőmérsékletét 100 °F-ként határozta meg, a víz fagyáspontja 32 °F, forráspontja 212 °F. Fahrenheit azonban a mérések idején vagy lázas lehetett, vagy azt szerette volna, ha a skála két végpontja között pontosan 180 fok a különbség, ugyanis a megadott rögzített értékek nem pontosak (ez csak Fahrenheit halála után vált nyilvánvalóvá). A normális emberi testhőmérséklet értéke ugyanis 98,6 °F (37 °C), szemben az általa megállapított 100 °F (37,8 °C) értékkel. Jelenlegi használata: a Fahrenheit-skálát Európában hosszú ideig használták, azonban a Celsius-skála eltörölte a színről. Manapság szinte csak az Egyesült Államokban használják, és néhány kisebb, angol nyelvű államban.

 

 
 STATISZTIKA
 KISLEXIKON

Keresés honlapon


Felhasználónév:

Jelszó:


REGISZTRÁCIÓ
 

Tárhelyszolgáltatónk

Unsoft.hu

Kapcsolat

Levél a webmesternek

 
  Az ELTÉVEDT IDŐSZÁMÍTÁS és a betlehemi csillag
  www.kisbiro.hu: Közhírré tétetik!
  Szekeres Anna Fotó
  Mocsáry Évelőkertészet
  ENNEAGRAM önismereti rendszer
  Mlinkó István Általános Iskola, Eger
  Eurochess - ONLINE SAKKISKOLA
  Heves megyei sakkélet
  Meglátások
  Ősmagyar nyelvek
  Mellár Mihály: Atlantisz - hol volt, hol nem volt
  Szekeres Sándor: Munkahelyek és a népességcsökkenés
  Szekeres Sándor: Ringsted utca története röviden
  Dionysius Exiguus latin nyelvű munkái
  UNIX-időbélyeg kiszámítása
  Eurochess - ONLINE CHESS SCHOOL
  Unsoft.hu
  Egyszerű játékok a sakktáblán
  Chess Quotes
  Laws of Chess
  Chess piece names
  Sakk aranyszabályok
  PGN Specification and Implementation Guide
  PGN kódok jelentése (ENG/HUN)
  Chess Glossary
  Sakk kifejezések szótára
  Sakkfigurák nevei más nyelveken
 

ONLINE CHESS SCHOOL
AND MATERIAL
COLLECTION

ONLINE
SAKKISKOLA
ÉS ANYAGGYŰJTEMÉNY

 

Szekeres Sándor

Az ELTÉVEDT IDŐSZÁMÍTÁS

és a betlehemi csillag

A könyv a múlt és a jelen sérthetetlen dogmáit kérdőjelezi meg, érzékeny pontokat érintve a társadalmi közérzeten, mind a hétköznapokra, a tudományos életre és a hit világára vonatkoztatva. Szó lesz a valódi betlehemi csillagról, a történelmi, azaz a pártus Jézusról, a valós keresztre feszítéséről és egy szörnyű végű összeesküvésről, aminek egyik következménye a téves időszámításunk és a kronológiánk sötét középkora.
Talán nem is véletlen, hogy most íródott meg a könyv. Ismét az útkeresés korában járunk. Létezésünk és hitvilágunk alapjai esnek szét, új kérdések jönnek, új válaszok kellenek.
Ezek alapjait érinti meg a könyv, új szemléletet adva az eddig érinthetetlennek gondolt tabuknak.